Toate drumurile duc la Sibiu!

Ne aflăm la doar câteva săptămâni distanță de momentul în care industria noastră se reunește din nou sub același acoperiș. Expoziția GastroPan nu este doar o expoziție – este evenimentul de referință al industriei de panificație, cofetărie, gelaterie, gastronomie și HoReCa din România. Este locul în care ideile devin produse, în care profesioniștii se întâlnesc cu viitorul meseriei lor, iar oportunitățile se transformă în parteneriate concrete.

Într-un context economic complex, în care adaptarea și inovația sunt esențiale, GastroPan devine platforma de care avem cu toții nevoie: să vedem soluții reale, să testăm echipamente, să discutăm idei și să ne inspirăm reciproc.

Ce noutăți ne așteaptă în 2026?

Anul acesta, venim cu trei noutăți majore care reflectă direcțiile de dezvoltare ale industriei:

Concursul „Înghețata Anului 2026” – o competiție dedicată exclusiv producătorilor de înghețată artizanală, care va avea loc vineri, 20 martie, în cadrul secțiunii Gelaterie. Este o invitație adresată gelatierilor, cofetăriilor și unităților HoReCa de a-și demonstra creativitatea, măiestria și pasiunea pentru deserturile de calitate. Vom celebra cele mai reușite rețete, cele mai inspirate combinații și cele mai originale idei de prezentare.

Zona „PRODUS ÎN ROMÂNIA” – un spațiu dedicat producătorilor locali de materii prime, echipamente, accesorii și soluții pentru brutării, cofetării, patiserii și bucătării profesionale. Este, totodată, un demers de susținere a economiei locale și a brandurilor care cresc sustenabil în România.

Zona StartUp-urilor – un spațiu vibrant, dedicat companiilor aflate la început de drum, dar care vin cu idei proaspete, tehnologii smart și produse inovatoare. GastroPan 2026 va fi scena unde aceste firme își vor putea valida propunerile în fața profesioniștilor din industrie, stabilind legături esențiale pentru dezvoltare.

Toate acestea se adaugă secțiunilor deja consacrate ale expoziției: echipamente de top, materii prime, demonstrații live, degustări, zone de testare, lansări de produse, dar și competițiile deja iubite din zona de panificație și cofetărie. Despre toate aceste programe puteți citi mai mult începând cu pagina 8 a acestui număr.

La GastroPan ne întâlnim cu toții – brutari, cofetari, patiseri, gelatieri, bucătari, investitori, distribuitori, antreprenori și pasionați de excelență în gust și tehnologie. Este locul în care meseria întâlnește viziunea.

Vă invit cu toată convingerea să participați la GastroPan 2026. Indiferent dacă sunteți la început de drum sau reprezentați o afacere consolidată, veți găsi aici ceva valoros: idei, soluții, oameni.

Ne vedem la Sibiu, 19–21 martie!

JAKAB Boróka
Redactor Şef,
Manager Proiect GastroPan

 

Brutarul Cofetarul – Gastromedia – GastroPan – PanGastRo