Digitalizarea și inovarea în industria alimentară

Despre acest subiect de actualitate, s-a discutat cu domnul Viorel Marin, președintele Asociației Naționale a Industriilor de Morărit și Panificație din România (ANAMOB) în cadrul expoziției GastroPan 2022, ediția a XIII-a.

Industria de panificație, morărit și patiserie, la fel ca toate sectoarele economice, trebuie să se adapteze la toate provocările care sunt previzibile sau imprevizibile. Pandemia și războiul dintre Ucraina-Rusia au fost imprevizibile, dar concurența, noul stil de viață al generațiilor de consumatori, inovarea, necesitatea de a fi rentabil, eficient, rezistența la diverse forme și provocări sunt previzibile și implică schimbarea care înseamnă restructurare.

Totul se reduce cu un robot, inclusiv vocea și imaginea

Tehnologiile noi și inovarea joacă un rol extrem de important, iar noile tehnologii sau instrumentele care se dezvoltă extrem de rapid sunt tehnologiile bazate pe soluții digitale. Industria alimentară, spre deosebire de agricultură, ar trebui să facă apel la tehnologiile digitale asociate. Un exemplu este robotizarea, asociată cu capacități extrem de mari care să justifice investiția, așa cum s-a ajuns în alte sectoare; ca exemplu, în Europa și alte părți ale lumii unde capacitățile de abatorizare care sunt robotizate, automatizate și informatizate în proporție de aproximativ 90% (ex. Austria, Germania), fac o concurență acerbă celor din zonele în care acest lucru nu este încă realizat. Din această cauză, România are un deficit în ceea ce privește competitivitatea pe segmente din industria cărnii și se importă 85% din carnea de porc tocmai pentru că aceste capacități industriale extrem de mari produc cu o rată de eficiență pe produs finit mult mai mare decât se produce în România.

Deci cu alte cuvinte, zona de digitalizare ar trebui să apară în industrie, iar in mare parte pentru a fi cu adevărat eficient trebuie să se restructureze din temelii, atât infrastructura tehnologică cât și resursa umană, mai exact, tot ce înseamnă activități administrative (de exemplu, cu ceea ce se întâmplă pe zona financiar-bancară în care practic contactul fizic cu clienții dispare treptat); totul se reduce cu un ”robot” software, incluzând vocea, imaginea. Practic pentru a fi eficient, acest model se proliferează pe orice zonă economică în care există activități rutiniere. Tot ce înseamnă rutină se poate transforma simplu în element de execuție și decizie digital pentru a înlocui factorul uman. Oamenii trebuie să trăiască în continuare și, de aceea, acest fenomen trebuie dublat cu alte măsuri economice și sociale care trebuie să ajute la recalificări, reorientări spre alte meserii.

Se păstrează ceea ce există, nu se înlocuiește, dar se adaugă câteva elemente în plus

Zona administrativă este și va fi pe linia acestui front; în toate sectoarele; inclusiv pe zona industriei alimentare, există acest segment de soluții digitale axat pe robotizare software care permite integrarea foarte ușor a informațiilor și datelor de pe tot fluxul tehnologic și administrativ permițând interconectarea cu internă și externă cu autoritățile de reglementare și control, clienții, furnizorii. Aceste aplicații se bazează pe elemente digitale (”boți”) pe care lumea o să începe să le învețe și aplice (de exemplu, în cazul general valabili în care soluția de contabilitatea este cumpărată de la un furnizor, iar alte aplicații de management a producției și resurselor de la alt furnizor). Toate aceste sisteme noi digitale – robotizare pe zona de servicii administrative asigură interconectarea ”naturală” și rapidă evitându-se astfel implementarea unei noi aplicații globale de informare a societății de la zero care este costisitoare, de lungă durată și fără rost. Aceste soluții foarte elegante interconectează zone care până acum nu se puteau conecta unele cu altele, astfel se păstrează ceea ce există, nu se înlocuiește, dar se adaugă câteva elemente integratoare.

Legat de accesul la multiplele surse de finanțare (grant-uri) trebuie să se țină cont și de factorul politic și economic deoarece în statele membre UE se știe că sprijinul extern de orice natură (logistic, tehnic, administrativ) se aplică în cea mai mare parte spre sectorul economic reprezentat de întreprinderile mici și mijlocii (IMM).
Foarte multe unități s-au dezvoltat fără să aibă în cap această gândire; și pentru a fi încadrat în zona de IMM și a beneficia de toate formele de sprijin, există condiții legate de cifra de afaceri care este generoasă, însă toți au căzut în păcat la numărul de personal, depășind cei 250 angajați. În aceste situații nu se poate să revii instant în categoria IMM, adică a da afară personal și a redeveni IMM a doua zi deoarece acest statut se evaluează raportat la anul anterior. Cu alte cuvinte, cei care au căzut în acest păcat, care au ieșit din categoria de IMM anul acesta, nu pot intra în IMM tot anul acesta; dar dacă se restructurează rapid, există șanse la anul sau peste doi ani deoarece fondurile vor fi disponibile și vor putea beneficia de ele.

Soluții: liberă imaginație

În serviciul de vânzări cu rețea de magazine, se va intra în zona de digitalizare pentru că în mod clasic, rețeaua de magazine include personal mult care poate distruge calitatea de IMM. Pe zona de vânzări, se dezvoltă foarte mult zona asistată digital care nu mai implică personal; ca exemplu, zona de retail la care dispar casele cu vânzători/asistenți existând un sistem de scanare al codului de bare și plătire cu cardul. Această zonă se află într-o dezvoltare accentuată unde există aplicații mult mai sofisticate pe zona digitală care observă ce produs este luat de pe raft, ce produs ajunge în coș sau este pus înapoi în raft, se calculează prețul total fără a scana nimic, iar la sfârșit se generează plata dintr-un cont fără a folosi telefonul sau cardul. Totodată, vânzările online reduc foarte mult încărcarea cu personal și responsabilitățile asociate, prin dezvoltarea altor servicii asociate (transport, distribuție, localizare, bază de date de comenzi, serviciu de recepție comenzi).