Interviu cu Pop Alexandru – fiecare produs are propria sa particularitate și necesită o atenție deosebită

Revista Brutarul-Cofetarul a stat de vorbă cu Pop Alexandru, formatorul Academiei de Cursuri Pangastro, un pasionat al panificației, pentru a descoperi ce înseamnă cu adevărat această meserie.

În cadrul interviului, vom discuta despre pasiunea lui pentru produsele naturale și tradiționale, despre o zi din viața unui tehnolog alimentar și despre provocările și bucuriile pe care le întâmpină în fiecare zi în brutărie.

Revista Brutarul-Cofetarul: Puteți să ne povestiți despre dvs. și despre cum ați ajuns să lucrați în industria panificației și patiseriei?
Pop Alexandru: După terminarea liceului, am început să lucrez la o unitate de producție din Brașov. Încă din copilărie am iubit mirosul și gustul pâinii proaspete, iar într-o zi, văzând un afiș cu mesajul „Angajăm brutar”, am decis să încerc. Din prima clipă mi-a plăcut această meserie și m-am simțit atras de tot ceea ce înseamnă arta panificației. Un rol important în această alegere l-au avut și verile din timpul liceului pe care le-am petrecut alături de tatăl meu, el fiind bucătar – experiență care mi-a trezit interesul pentru lumea gastronomiei.

Revista Brutarul-Cofetarul: Ce v-a atras cel mai mult la domeniul acesta?
Pop Alexandru: Ceea ce m-a atras cel mai mult în acest domeniu este faptul că fiecare pâine și fiecare produs are propria sa particularitate și necesită o atenție deosebită. Este un domeniu competitiv și dinamic care te provoacă zilnic prin situații diferite și te menține mereu implicat. Cel mai mult m-a fascinat partea de producție, munca efectivă în brutărie, pentru că, deși în teorie totul pare simplu și bine structurat, în practică apar mereu provocări care îți captează atenția și îți dezvoltă abilitățile.
Revista Brutarul-Cofetarul: Cum arată o zi obișnuită din viața unui tehnolog alimentar în panificație?
Pop Alexandru: O zi obișnuită din viața unui tehnolog începe devreme, cu gândul: „Oare ce se va mai întâmpla astăzi?” – și spun asta pentru că, personal, în fiecare zi testez cel puțin un produs nou sau aduc o mică îmbunătățire celor existente. Testez inclusiv produse cu rulaj mare pentru că îmi doresc să mențin un standard ridicat în tot ceea ce fac. Menționez, de asemenea, că m-am concentrat în mod special pe produsele tradiționale și cât mai naturale. Tocmai de aceea, nu este deloc ușor să menții o calitate constantă – acest lucru este posibil doar dacă ești atent la fiecare detaliu și respecți cu rigurozitate toți pașii din procesul de producție.

Revista Brutarul-Cofetarul: Cu ce tip de produse sau procese lucrați cel mai des?
Pop Alexandru: Așa cum am menționat mai sus, prefer să lucrez cu produse cât mai naturale. Îmi place foarte mult să păstrez și să promovez tradiția noastră românească și cred cu tărie că pe mesele oamenilor ar trebui să ajungă doar produse corecte, sănătoase și de calitate.

Revista Brutarul-Cofetarul: Care sunt cele mai mari provocări cu care se confruntă în prezent industria panificației?
Pop Alexandru: Din punctul meu de vedere, în acest moment industria se confruntă cu un declin în vânzarea produselor de panificație, patiserie și cofetărie către clientul final. Piața este foarte competitivă cu numeroși concurenți și produse congelate disponibile, ceea ce oferă consumatorilor multe opțiuni. În același timp, însă, în România există puțini producători artizanali și relativ puține unități deschise către noile cerințe ale pieței pentru că obiceiurile și preferințele oamenilor se schimbă. Consumul de pâine și produse de panificație evoluează, iar noi trebuie să ne ne adaptăm constant în funcție de zona și de nevoile consumatorilor.

Revista Brutarul-Cofetarul: Cum se schimbă cerințele consumatorilor și cum influențează acestea modul în care se produc pâinea și produsele de panificație?
Pop Alexandru: Din ceea ce am observat, consumatorul final caută tot mai mult produse cu un gust autentic. Acest lucru mă bucură deoarece ne arată că nu trebuie să ne pierdem tradiția și valorile culinare românești, iar pâinea și produsele autentice continuă să aibă loc pe mesele oamenilor. Unitățile de producție au început treptat să înțeleagă că această piață este într-o continuă schimbare și au început să diversifice produsele depășind gama obișnuită. Aș dori să subliniez, ca recomandare pentru producători, să continue să experimenteze și să introducă produse noi adaptate cerințelor și gusturilor consumatorilor.

Revista Brutarul-Cofetarul: Cum vedeți evoluția ingredientelor și tehnologiilor folosite – de exemplu, înlocuirea aditivilor, tendința spre produse artizanale sau integrale?
Pop Alexandru: Ingrediente de panificație au evoluat semnificativ în ultima perioadă. Astăzi putem folosi, de exemplu, maia deshidratată naturală sau aditivi care se neutralizează în timpul coacerii. Aceasta reprezintă o adevărată evoluție a procesului de producție. În multe zone din țară, aditivii au fost înlocuiți cu maia naturală și cu făină de calitate superioară din punct de vedere tehnologic, ceea ce a dus la o creștere semnificativă a producției de pâine artizanală și integrală.

Revista Brutarul-Cofetarul: Ce tehnologii moderne sau metode de lucru considerați esențiale în panificația de astăzi?
Pop Alexandru: Din punct de vedere al tehnologiilor de lucru, putem diferenția două segmente de producție: primul, automatizat, unde întreg procesul tehnologic este realizat cu ajutorul utilajelor specializate, și al doilea, artizanal, unde procesul tehnologic se desfășoară manual, păstrând metodele tradiționale de preparare. Consider că ambele tehnologii sunt foarte bune deoarece piața permite, atât produse fabricate automat, cât și produse realizate manual. Piața din România caută diversitate, iar ambele metode pot avea succes, desigur, cu condiția ca producția să fie realizată corect și să respecte standardele de calitate.

Revista Brutarul-Cofetarul: Cât de important este echilibrul dintre tradiție și inovație în procesul de producție?
Pop Alexandru: Este foarte important ca unitățile de producție să nu stagneze și să continue să evolueze în dezvoltarea de noi produse. Revista Brutarul-Cofetarul: Cum era industria panificației în urmă cu 10 ani și cum o vedeți peste 10 ani? Ce credeți că ar trebui să învețe consumatorii despre pâine și produse de panificație pentru a le aprecia mai mult calitatea?

Revista Brutarul-Cofetarul: Cum era industria panificației în urmă cu 10 ani și cum o vedeți peste 10 ani? Ce credeți că ar trebui să învețe consumatorii despre pâine și produse de panificație pentru a le aprecia mai mult calitatea?
Pop Alexandru: Acum 10 ani, panificația era un domeniu mai relaxant, atât din punctul de vedere al vânzării produselor, cât și al producției, deoarece consumul de pâine era mult mai mare, iar oamenii erau dornici să profeseze în acest domeniu. În prezent, găsirea personalului este mult mai dificilă. Privind spre viitor, peste 10 ani, îmi imaginez că panificația din România va fi realizată în mare parte de utilaje, motiv pentru care vreau să trag un semnal de alarmă: avem nevoie și de unități mici de producție care să păstreze tradiția și calitatea produselor artizanale.

Revista Brutarul-Cofetarul: Ce credeți că ar trebui să învețe consumatorii despre pâine și produsele de panificație pentru a le aprecia mai mult calitatea?
Pop Alexandru: Din punctul meu de vedere, consumatorii ar trebui să acorde o atenție deosebită produselor cu termen scurt de valabilitate, de aproximativ 3–5 zile, deoarece acestea sunt, în general, fără aditivi și păstrează gustul autentic al pâinii proaspete. Ori de câte ori au ocazia, recomand să aleagă pâinea nefeliată și ambalată, pentru că astfel se poate observa diferența reală de gust între o pâine proaspătă și una feliată, procesată pentru a rezista mai mult timp. De asemenea, consider că produsele rustice, neuniforme, sunt cele care oferă cea mai bună experiență gustativă. Acestea au aromă și textură deosebite, o coajă crocantă și indică faptul că procesul de producție a fost realizat cu răbdare și atenție la detalii. Consumatorii ar trebui să fie atenți ca produsul să nu se sfărâme ușor pentru că un astfel de semn poate indica un proces de producție grăbit sau tehnici improprii afectând calitatea finală a pâinii. Prin aceste mici atenții, fiecare client poate face alegeri care să susțină producătorii tradiționali și să se bucure de produse sănătoase, naturale și pline de savoare.

 

Brutarul Cofetarul – Gastromedia – GastroPan – PanGastRo